Oletko jo tutustunut Kuhmon vilkkaan tapahtumakesän ohjelmaan?

Kuhmon tunnetuin tapahtuma on tietenkin Kuhmon Kamarimusiikkifestivaali, jonka myötä klassisen musiikin kansainväliset tähdet saapuvat paikkakunnallemme pariksi viikoksi heinäkuun 12. päivä alkaen. Se tarkoittaa konsertteja aamusta iltaan, kansainvälistä tunnelmaa sekä ajanjaksoa, jolloin paikkakunta todella herää eloon. Tänä vuonna festivaali järjestetään 56. kerran. Kannattaa kokea konsertti ainakin kerran elämässään – konserttipaikkojakin löytyy moneen makuun kirkosta perukkaan. Myös ilmaiskonsertteja on tarjolla, kun musiikkikurssien opiskelijat esittävät (uskomattoman taitavia) esityksiään.

Ennen Kamarimusiikkifestivaalia on tarjolla kansanmusiikin juhlaa, kun musiikkifestivaali Sommelossa on mahdollista kuulla esimerkiksi runolaulua, jouhikkoa tai harmonikkaa. Joutsentanssi-nykytanssifestivaalilla 30.6.-4.7. järjestetään erilaisia tanssikursseja ja työpajoja eri-ikäisille osallistujille.

Raskaamman musiikin ystäviä hemmotellaan SIN CITY KUHMO 2026 -rockfestareilla lauantaina 11.7. Ajankohtaisin tieto tapahtumasta löytyy @sinsandwingsoy Instagram-tililtä.

Alkukesään kuuluu jo yli 30 vuotta kestänyt perinne – Kuhmon kesämuusikot. Noin kuukauden ajan on tarjolla ilmaisia kahvikonsertteja Kuhmo-talon Kahvila Juttuassa. Muusikot esiintyvät myös muissa tapahtumissa sekä iltakonserteissa, kuten Iltamat. Edellisten vuosien toimintaan voi tutustua esimerkiksi Instagram-tilillä @kuhmonkesamuusikot.

Kuhmon perinteisiin olennaisena osana kuuluu tervaperinne – aikoinaan paikkakunta oli suurin tervantuottaja maailmassa. Tervahautoja poltettiin ja sitten lähdettiin soutamaan tervaa vesistöjä pitkin Ouluun. Terva-aiheinen tapahtuma Tervatärppi järjestetään 12.-18.7. ja se tarjoaa tervaperinteeseen liittyviä elämyksiä, tarinoita, liikuntaa ja tanssit.

Uittoperinteen ystävät voivat ihailla tukkilaistaitoja Tukkilaisten SM-kisoissa lauantaina 27.6., samalla viikolla voi osallistua myös tukkilaisleirille – se on avoin kaikille 8-100 -vuotiaille aiheesta kiinnostuneille.

Kuhmossa on mahdollista tavoitella kesällä 2026 myös maailmanmestaruutta, nimittäin rönttösen rypytyksessä. MM-kisat järjestetään Kuhmossa 4. heinäkuuta 2026. Tapahtuma on osa Oulu2026-kulttuuriohjelmistoa ja Kuhmon juhlavuotta. Kilpailussa painotetaan perinteistä, pyöreää muotoa ja sorminäppäryyttä, ja se on tarkoitettu sekä yksilöille että joukkueille.

Heti alkukesästä ajetaan Kuhmon Talvisota-ajo, siihen osallistuu yleensä useita kymmeniä moottoripyöräilijöitä. Mukavan yhdessäolon lisäksi käydään tutustumassa lähialueella sijaitsevaan, yleensä talvisotaan liittyvään kohteeseen yhteisellä ajelulla. Sotahistoriaan liittyviä tapahtumia kesällä 2026 on mm. Erilaisten kulkuvälineiden ystäviä varmasti kiinnostaa lentotapahtuma Fly in sekä Kuhmon Mobilistien Harrasteajoneuvo- ja rompemyyntitapahtuma.

Kuhmon Nuorisoseuran kesäteatterissa esitetään vauhdikas Jääkaudelta Kasarille -esitys Kuhmon Kelolla.

Hilpeän Heinäkuun myötä lapsille on tarjolla monenlaisia tapahtumia koko heinäkuun ajan eri kohteissa, kuten esimerkiksi Tuupalan museossa.

Tulgua terveh

Näiden mainittujen tapahtumien lisäksi on useita pienempiä tapahtumia luvassa pitkin kesää – ajantasaisen listan näet esimerkiksi täältä Visitkuhmon listauksesta >>

Ps. Vielä on syytä avata monelle paikkakuntalaiselle tuttu termi eli ”väliviikonloppu”. Se tarkoittaa kamarimusiikkiviikkojen välissä sijaitsevaa viikonloppua, jolloin paikkakunnalle saapuu sankoin joukoin entisiä kuhmolaisia tapaamaan tuttujaan. Tällöin järjestetään myös erilaisia luokkakokoontumisia ja paikalliset ravitsemusliikkeet ovat usein täynnä yömyöhään saakka. Menossa mukana ovat tietysti myös paikalliset asukkaat. (ps. tästä oli muuten juttua uusijuttu.fi -lehdessä viime kesänä..)

Tapahtumatarjontaa on siis ainakin moottoripyöräilijöille, lentäjille, lapsille, monenlaisen musiikin kuuntelijoille, kulinaristeille, rönttösen rypyttäjille, tukkilaisille, perinneasioista kiinnostuneille… Ei muuta kuin mukaan!

Alla vielä kesän tapahtumia listattuna, löytyykö näistä sinulle mieleistä johon aiot osallistua?

Festivaalikuva @kuhmofestival Juuso Westerlund